ZÁŽITKOVÝ KURZ PRO VEDOUCÍ A INSTRUKTORY DĚTSKÝCH TÁBORŮ
ZÁŽITKOVÝ KURZ PRO VEDOUCÍ A INSTRUKTORY DĚTSKÝCH TÁBORŮ
Kurz Vás provede základní metodikou práce s účastníky dětských táborů. Čeká na vás teoretická příprava, ale převážně příklady z praxe a simulace, ve kterých si na nečisto (pokus-omyl) vyzkoušíte nabyté vědomosti.
Termíny modulů
1.modul - 1. a 2. 2. 2025
2.modul - 1. a 2. 3. 2025
3.modul - 29. a 30. 3. 2025
4.modul - 26. a 27. 4. 2025
5.modul - 17. a 18. 5. 2025
Termín přihlášení
Nejpozději do 31. října 2024
nebo do naplnění kapacity 24 účastníků.
Kde kurz probíhá
DDM JM, Šalounova 2024, 149 00 Praha 4
Časový rozvrh kurzu
Sobota - od 9.00 do 17.00 hodin
Neděle - od 9.00 do 17.00 hodin
Orientační rozvrh:
09.00 - 10.30 hodin - 1. blok
11.00 - 12.30 hodin - 2. blok
12.30 - 13.30 hodin - oběd
13.30 - 15.00 hodin - 3. blok
15.30 - 17.00 hodin - 4. blok
Pro koho je kurz určen
- Pro interní a externí pracovníky DDM JM
- Pro vedoucí a instruktory táborové činnosti, kteří se chtějí naučit pomocí různorodých aktivit motivovat a cíleně rozvíjet účastníky, a předávat jim své zkušenosti.
Cena
- Zdarma
- Součástí je:
- jídlo (sobotní a nedělní oběd)
- lektoři
- herní a výukový materiál
Počet volných míst
- Počet míst: 24
- Počet volných míst k 15.9.2024: 18
Témata modulů
PROGRAMOVÉ PROSTŘEDKY A HRA
Co? Proč? Jak?
Cíl. Obsah. Forma.
Příprava činnosti
Rozdělení účastníků
Motivace
Výklad pravidel
Průběh hry
Ukončení programu
ZDROJE HER, MODIFIKACE, PRINCIPY A NOVÉ HRY
Kde najít tu správnou hru?
Když už ji najdu, tak jak ji mohu modifikovat pro svou potřebu, aby dávala smysl?
Jak vymyslet úplně novou hru?
REFLEXE
Co je to reflexe a proč by neměla na táboře chybět.
Cíle a způsob vedení reflexe.
Techniky reflexe.
KOMUNIKACE
Funkční model komunikace mezi vedoucím (instruktorem) a účastníkem
Aktivní naslouchání / nenásilná komunikace
Komunikační bloky
Facilitativní techniky
VÝVOJOVÁ PSYCHOLOGIE
Kdo jsou účastníci
Co řeší
Čím se zabývají
Co je zajímá
Možnosti růstu
Prvky ohrožení
KLÍČOVÉ KOMPETENCE A OSOBNOSTNĚ-SOCIÁLNÍ VÝCHOVA
Co jsou klíčové kompetence a jak je cíleně rozvíjet
Co je osobnostně-sociální výchova a jak ji efektivně začlenit do činnosti tábora
RIZIKOVÉ CHOVÁNÍ A ŘÍZENÍ RIZIKA
Šikana. Základní projevy a první pomoc.
Další rizikové situace a stavy.
Mapa předcházení rizikům
Když už se něco stane
Práce s chybou (sdílení)
KONFLIKTY
Je konflikt špatný?
Jak předcházet konfliktu?
Řešení konfliktu metodou, kdy nikdo neprohrává
PRVNÍ POMOC
Jak být připravený a jak předcházet úrazům
Životu ohrožující stavy
Alergie, klíšťata, drobné úrazy …